تبلیغات
همه چیز در باره ی تاریخ - خلاصه ی بسیار کوتاه از زندگی نامه آغا محمد خان قاجار

همه چیز در باره ی تاریخ

حب الوطن نصف الایمان دوست داشتن وعلاقه به کشور نیمی از ایمان است پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله

خلاصه ی بسیار کوتاه از زندگی نامه آغا محمد خان قاجار
زندگی نامه آغا محمد خان قاجار

آغا محمد خان قاجار 

● بیوگرافی و زندگی نامه

▪ تاریخ درگذشت
۱۲۱۱ هجری قمری
آقا محمد خان پسر محمد حسن خان تا سال ۱۱۹۳ هجری قمری در شیراز زیر نظر کریم خان زند و به صورت گروگان زندگی می کرد . همین که آقا محمد خان از مرگ شهریار زند باخبر شد ، بی درنگ به مازندران رفت و افراد قبیله خود را جمع آوری نمود و به مخالفت با زندیه پرداخت و پس از غلبه بر جعفر خان زند برادر کریم خان ، تهران را به پایتختی برگزید . در تغییر سلسله زندیه به قاجاریه ، حاج ابراهیم کلانتر ، از بزرگان شیراز نقش بسزایی داشت ، نخست در اثر مساعی حاج ابراهیم ، لطفعلی خان فرزن جوان جعفر خان بر اریکه سلطنت نشست، ولی بعدها روابط لطفعلی خان و حاج ابراهیم به سردی گرایید تا جایی که کلانتر شیراز به لطفعلی خان خیانت ورزید ، و شیراز را تسلیم آقا محمد خان قاجار کرد و در عوض این خیانت و خدعه به مقام صدر اعظمی ارتقا یافت ، لطفعلی خان در کرمان مقاومت کرد ، محاصره شهر کرمان از طرف قوای آقا محمد خان بیش از چهار ماه طول کشید ، در ابتدای کار چون مردم ذخیره داشتند، به خوبی مقاومت کردند و گاه آقا محمد خان را مورد لعن و نفرین قرار می دادند .

شب ها از صدای طبل ها در برج ها خواب به چشم مردم نمی آمد ، بچه ها و گاهی اوقات زن ها از فراز برج و بارو ، با آهنگ ، این تصنیف را می خوانند :

آق مم خـان اخته/ تا کـی زنــی شلخته ؟ 

قدت میاد رو تخته/ این هفته نه اون هفته

شاید کینه ای که آقا محمد خان از شنیدن این ابیات آن هم از زبان زنان و دختران – که حاکی از یک نقص بزرگ عضوی او بود – به دل می گرفت ، برای نابودی کرمان از همه عوامل بزرگ تر و مهم تر بوده است . در دوره ای که کرمان در محاصره قشون آقا محمد خان بود ظاهرا" دختران و اطفال با خواندن تصنیف سابق الذکر خواجه تاجدار را مورد طعن و لعن و اهانت قرار دادند . از این رو وی پس از تسخیر کرمان ، ضمن هزاران ظلم و جنایتی که مرتکب شد ، به سربازان خود اجازه داد که به دختران و نوامیس مردم علنا" تجاوز کنند .

« بسیاری از دختران را پدران و مادران در سوراخ های بخاری و کندوهای خانه نهادند و آن را تیغه کردند و به گل گرفتند ... با همه این ها روایتی هست ( ظاهرا" اغراق آمیز ) که روزی که لشکریان او از دروازه شهر بیرون رفتند ، هزاران دختر حامله را پشت سر گذاشتند که ناچار شدند سقط جنین کنند .

لطفعلی خان دلاور زند نیز اسیر آقا محمد خان شد و رئیس ایل با دست خود چشمان او را از حدقه درآورد و از غایت خشم و غضب ، غلامان ترکمانان را مامور فرمود تا با آن نادره زمان معامله قوم لوط نمودند و سپس به جانب طهرانش فرستادند . پس از آسودگی خیال آقا محمد خان از ناحیه زندیه به فتح دیگر شهرها از جمله خراسان مبادرت و شاهرخ شاه پسر نادر افشار را به خاطر اخذ جواهرات نادری زیر شکنجه کشت و به تدریج ظرف دو سال سایر بلاد ایران را نیز زیر سیطره خود کشید . در پایان سال ۱۲۱۱ بار دیگر آقا محمد خان برای تسخیر شهرهای از کف رفته قفقاز ، عازم شوشی شد و به تسخیر یکی از قلاع توفیق یافت . در این هنگام آقا محمد خان به علتی جرئی ، بر پیشخدمتان خود خشم گرفت و آنان را به مرگ تهدید کرد . آنان نیز که از طبیعت خبیث و کینه توز سرور خود آگاه بودند ، در ۲۱ ذیحجه ۱۲۱۱ هجری قمری . آقا محمد خان را در خواب کشتند .

حرمسرای آغامحمدخان

حرمسرای «آغا محمدخان قاجار»
وقتی سخن از حرمسرای «آغا محمدخان قاجار» که خواجه و خنثی بوده به‌میان می‌آید، انسان دچار شگفتی می‌شود. اما واقعیت این است که «آغامحمدخان» نیز که او را در کودکی به دستور «علی قلی میرزا عادل شاه» برادرزاده‌ی نادرشاه، خواجه کرده بودند، دارای حرمسرایی متشکل از هفده زن ماهرو بود. درباریان و اطرافیان «آغامحمدخان» چنین وانمود می‌کردند که نمی‌دانند شهریار قاجار، خواجه است.

خواجه‌ی تاجدار که قادر به کامجویی از آنان نبود، به گفته‌ی صاحب «تاریخ عضدی» درصدد اذیت و آزار آن ها برمی‌آمد.

او چون با مشاهده‌ی رخسار زیبا و اندام دل‌فریب زنان زیبا آتش به‌وجودش می‌افتاد و درعین حال قادر به کام گرفتن نبود، خشمناک و برافروخته می‌شد و دیوانه‌وار با شلاق و چوب به جان دختر بیچاره‌ای می‌افتاد که افتخار هم‌خوابگی سلطان نصیبش شده بود و آزارش می‌داد.


[ چهارشنبه 8 خرداد 1392 ] [ 12:04 ب.ظ ] [ جستجو گر تاریخ ]

[ نظرات() ]