تبلیغات
همه چیز در باره ی تاریخ - شهر گمشده باستانی "جرم‌وا" در جنت شهر فارس کشف شد

همه چیز در باره ی تاریخ

حب الوطن نصف الایمان دوست داشتن وعلاقه به کشور نیمی از ایمان است پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله

شهر گمشده باستانی "جرم‌وا" در جنت شهر فارس کشف شد


بقایای شهر گمشده جرم‌وا پس از هزار سال در منطقه داراب استان فارس کشف شد. در حال حاضر محدوده این شهر باستانی که گفته می‌شود از دوران پیش‌ از تاریخ تا قرن سوم هجری قمری مورد سکونت بوده مورد حفاری‌های غیرمجاز قرار گرفته است. نشانه‌های این شهر تاریخی را می‌توان در کتاب جغرافیایی ابوعبدالله مِقدسی مشاهده کرد.خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ یکی از کارشناسان تاریخ در استان فارس پس از بررسی‌های فروان در اطراف شهر داراب موفق به کشف شواهدی از شهر باستانی گمشده جَرم‌وا شد. در حال حاضر در عرصه این شهر باستانی حفاری‌های غیرمجاز انجام گرفته و غارت محوطه همچنان ادامه دارد.

به گزارش CHN شهر باستانی جرم‌وا احتمالا از ادوار پیش از تاریخی تا سده چهارم هجری وجود داشته است که پس از آن به دلایل مختلفی که هنوز آشکار نیست ناپدید شده‌است. نشانه‌های این شهر تاریخی را می‌توان در کتاب جغرافیایی ابوعبدالله مِقدسی مشاهده کرد.

«جمشید صداقت‌کیش»، کارشناس تاریخ و کاشف شهر گمشده جرم‌وا دراین‌باره به CHN گفت: «پیش از کشف این شهر تاریخی شواهد آن را در کتاب ابوعبدالله مِقدسی مطالعه کرده بودم اما هنوز مکان این شهر به درستی برایم مشخص نبود. چندی پیش یکی از دانشجویان سابق من، برایم از حفاری‌های غیرمجاز در منطقه‌ای که جرمو خوانده می‌شد گفت که این عنوان برایم جالب بود. بر اساس اطلاعات داده شده به محل حفاری‌ها رفتم و پس جستجوی فراوان دو قلعه بر فراز کوه یافتم که نخستین نشانه‌ها از این شهر گم‌شده بود.»

وی در ادامه گفت: «قلعه نخست 250 متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد و برای دسترسی به آن نیاز به یک پیاده‌روی 25 دقیقه‌ای است. در میان قلعه سدی به ارتفاع 10 تا 12 متر ایجاد شده که احتمالا وظیفه جمع‌آوری آب باران را داشته‌است. این سد دولایه از ساروج ساخته شده و لایه نخست آن هنوز سالم است.»

به گفته وی سفال‌های دوره پیش از تاریخی که به‌نظر می‌رسد بیشتر آن‌ها سفال‌های آشپزخانه‌ای باشد در اطراف این محوطه دیده می‌شود.

از سوی دیگر ادامه بررسی‌ها منجر به کشف قلعه دوم که به نظر می‌رسد یک برج باشد، شده‌است که به گفته صداقت‌کیش این دو قلعه به شهر گمشده جرم‌وا مربوط می‌شوند.

صداقت‌کیش دراین‌باره گفت: «در مقابل جنت‌شهر و بر فراز کوه تپه‌ای دیده می‌شود که مردم به آن ارم یا گلستان ارم می‌گویند. این همان قلعه دوم یا برج است که از سنگ و گچ و خشت خام ساخته شده‌است. این قلعه چهار پنجره در اطراف خود دارد و پایین این کوه ساختمان‌هایی با ملات سنگ‌چین و خشکه‌چین و دیواره‌های باغ وجود دارد. همچنین در این منطقه یک قنات به چشم می‌خورد که گفته می‌‌شود این قنات تا سال 60 خورشیدی حدود 30 اینچ آب داشته‌است.»

بررسی‌های این کارشناس تاریخ در قلعه دوم منجر به شناسایی شیشه‌های دوره ساسانی و مقدار زیادی سرباره آهن شده‌است که نشان از سکونت طولانی در آن دارد.

صداقت‌کیش می‌گوید: «از زمان کورش تا سده نهم هجری قمری 500 هزار کرد در فارس زندگی می‌کرند که البته پس از آن اطلاع چندانی از این اقوام در منطقه نداریم. آن‌ها در 5 ایل زندگی می‌کردند که یکی از این ایل‌ها به نام "رم کاریان" یا به عربی "زم کاریان" در منطقه داراب وجود داشته است. مدتی رئیس این ایل کاریان در داراب "مهدی" بود که حتی ایل او را هم "رم مهدی" یا "زم مهدی" می‌نامیدند. در سده چهارم هجری در لابلای کتاب‌های جغرافیایی ذکر شده‌است که از داراب به سوی "فَرگ" به شهر رم مهدی می‌رسند. "ابو‌عبدالله مِقدسی" در 375 هجری قمری همین مسیر را طی کرده و از شهر داراب به شهری به نام جرم‌وا می‌رسد که هیچ کتاب دیگری از این شهر اسم نبرده‌است.»

به گفته وی، بی‌تردید این دو قلعه کشف شده که در ارتباط با هم هستند بقایای همان شهر رم یا رم مهدی یا جرم‌وا هستند. از سوی دیگر چون در جغرافی‌دانان در ارائه اطلاعات بین‌راه، قلعه‌های برفراز کوه را ملاک قرار نمی‌دهند، احتمالا این شهر در دشتی واقع شده که اکنون "جنت ‌شهر" است.

این کارشناس تاریخ می‌گوید که اگر در میان 500 هزار کرد که به شکل ایلی زندگی می‌کردند، هر ایل 100 هزار نفر داشته باشد، پس باید دشت بزرگی متعلق به این شهر گمشده باشد که با توجه به قلعه‌های یافت شده و ارتباط آن‌ها، تنها جنت‌‌ شهر ویژگی‌های چنین دشتی را دارد.

صداقت‌کیش در پایان با تاکید بر وضعیت نابسامان منطقه گفت: «حفاری‌های غیرمجاز به طور گسترده انجام گرفته و برخی نقاط تا ارتفاع 4 متر هم کنده شده‌است. به نظر می‌رسد که سازمان میراث فرهنگی هرچه سریعتر باید نسبت به حفاظت و مطالعات باستان‌شناسی منطقه اقدام کند. 

 [ دوشنبه 28 مرداد 1392 ] [ 02:41 ب.ظ ] [ جستجو گر تاریخ ]

[ نظرات() ]